Mardin'de Yerel, Mülteci ve Depremzede Kadınların Ekonomik Büyüme ve Başarısı için Kadın Girişimi Projesi

“BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ”

Biz; farklı kültürlerden, farklı yaşam deneyimlerinden güçlenerek bir araya gelen kadınlarız. Bu mutfakta becerilerimizi ve bilgilerimizi birleştirerek sizlerin damak zevkine sunduğumuz yemekleri hazırlıyoruz. MOKİD’in (Mardin Ortak Kadın İşbirliği Derneği) yürüttüğü Welthungerhilfe (WHH) ve Radio-Televsion Luxembourg (RTL) tarafından finanse edilen bu proje; göçmen kadınlar, Mardinli kadınlar ve depremden etkilenen kadınlar olarak bizleri birleştirdi. 

MOKİD’in kurduğu KADİM (Kadın Dayanışma ve İstihdam Merkezi) Kooperatifi’ndeki kadınların yaptığı yemeklerin ve organizasyonların beğenilmesi fikri ile bu yola çıkıldı. Kahramanmaraş merkezli yaşanan elim deprem sonrası MOKİD’in WHH ve RTL tarafından finanse edilen proje ile depremzedelere sıcak yemek dağıtması projenin temellerini oluşturdu. WHH ve MOKİD’in ortaklığında kurulan bu mutfakta güçlerimizi birleştirdik, bizi birleştiren sevgi ve duygudaşlık ile birbirinden lezzetli ve çeşitli yemekler hazırlamak için kolları sıvadık. Bugün sizlerle buradayız…

Bu mutfakta sadece yemek yapılmıyor. Bu mutfak aynı zamanda; çok yönlü bir dayanışma modeli…. Nasıl mı?..

“Askıda Yemek”; geleneksel kültürümüzde en eski dayanışma modeli olan “askıda ekmek” kültürünü biz bu mutfakta yemeğini paylaşmak isteyen iyi yürekli insanlar için yeni bir modelle hayata geçiriyoruz.

“İhtiyaç Sahibi Ailelere Gıda Desteği” çalışması kapsamında restoranın elde ettiği gelirden ihtiyaç sahibi ailelere 3600 kişilik sıcak yemek ulaştırarak gıda desteği sağlıyoruz.

“Kadın Kooperatifleri Ürün Satış Noktası” ile Mardin’de faaliyet gösteren kadın kooperatiflerinin ürün satışına destek sağlayarak dayanışıyoruz.

Biz aslında; bu mutfakta görünenden çok daha büyük bir aileyiz… Bugün siz de RTL ve WHH’in fonladığı MOKİD Mutfağı’nda misafirimiz olarak bu ailenin bir parçası oldunuz…

Ailemize hoş geldiniz…

MOKİD Mutfağı Adres: 13 Mart, Gaffari Güneş Cd. Yetenek Center Altı, 47200 Artuklu / Mardin

Telefon: 0537 313 67 31

Instagram: @mokidmutfak

Çalışma Saatleri: 09:00- 18: 00 Çok yakında akşam servisimiz başlayacaktır.

Basında MOKİD Mutfağı